Privat: Musikteaterskolan i Bjärnum Musikteaterskolan i Bjärnum läggs ner. 30 jul 2026
Eslövs folkhögskola Bedrägerimejl i omlopp 30 jun 2026
Eslövs folkhögskola Skolavslutning 2026 16 jun 2026
  • Specialpedagog och deltagare, text: Nu börjar vi igen! Äntligen! 9 jan 2023
    Eslövs folkhögskola
    Terminsstart 12 januari

    Torsdag den 12 januari startar vårterminen 2023. Du som...

    Läs mer
  • Personporträtt Yellow Brick Academy 24 okt 2022
    Yellow Brick Academy
    Låtsläpp från Viggo, Låtskrivarlinjen – fördjupning

    Viggo som går Låtskrivarlinjen – fördjupning släppte en ny...

    Läs mer
  • Personporträtt Folkispodden 3 okt 2022
    Allmän kurs – Beteendevetarlinjen
    Folkispodden

    Elin och Maxi är två deltagare från Beteendevetarlinjen som...

    Läs mer
  • Albumomslag Yellow Brick Academy 30 sep 2022
    Yellow Brick Academy
    Ny musik från Frida Wall, Låtskrivarlinjen – fördjupning

    Frida är en av våra otroligt talangfyllda deltagare på...

    Läs mer
  • Johan Lönegård, lärare och samordnare Fritidsledarutbildningen 8 sep 2022
    Fritidsledarutbildning med ungdomsarbetarprofil
    Friska vindar på Fritidsledarutbildningen med Johan Lönegård

    Olikheter är alltid en styrka om man är beredd...

    Läs mer
  • Poster demokratievent 19 aug 2022
    Eslövs folkhögskola
    Demokratikabaré och diskussion på Eslövs folkhögskola

    I slutspurten av valrörelsen bjuder Eslövs folkhögskola in allmänheten...

    Läs mer
  • Vy av innegården mellan huvudbyggnaden och multihuset 18 aug 2022
    Eslövs folkhögskola
    Nu drar vi igång!

    Äntligen är hela huset och vår vackra innegård fullt...

    Läs mer
  • Marie Jacobsson, ordförande Eslövs folkhögskola 15 jun 2022
    Eslövs folkhögskola
    Vår nya ordförande heter Marie!

    Eslövs folkhögskolas garantiförening har fått en ny ordförande –...

    Läs mer
  • Låtskrivarlinjen framträder med publik i förgrunden 10 jun 2022
    Eslövs folkhögskola
    Sommarlovshälsning från rektor Ulrika

    Så kom skolavslutningen med tal, sång, dans och stipendieutdelning....

    Läs mer
  • Ensamble i inspelningsstudion med ljudtekniker i förgrunden 2 jun 2022
    Eslövs folkhögskola
    Yellow Brick Studio – våra inspelningsstudior

    Vi är stolta och glada över att erbjuda inspelningsmöjligheter...

    Läs mer

Sedan 1897 har Eslövs folkhögskola varit en källa till kunskap för hela samhället. Skolans huvudman är en garantiförening som är politiskt och religiöst obunden och som utser skolans styrelse. I folkhögskolans pedagogiska tradition finns en öppenhet som i mer än ett sekel lockat till sig människor med alla typer av bakgrunder, erfarenheter och livsåskådningar.

Kategorier

Utbildningar

Lyssna på Spotify